Pro Boxing Schedule as of April 9, 2014

SportofBoxing.com is dedicated to the hard working athletes of the fighting sports.

The schedule is updated on a regular basis. Use of bold type denotes either a local boxer, a boxer that has local ties or a major championship.

If you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us so we can add the update for our readers.


 

APRIL

April 10 (Thursday)

At New York: Erick Bone vs. Francisco Figueroa, 8 rounds, junior welterweights; Bryant Cruz vs. Willshaun Boxley, 6 rounds, junior lightweights; Louis Cruz vs. Tony Walker 6 rounds, lightweights; Kiun Evans vs.Pedro Toledo, 6 rounds, featherweights; Ievgen Khytrov vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Shemuel Pagan vs. James Gooding, 4 rounds, lightweights; Junior Younan vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; Ryan Gamache vs. Ryan Picou, 4 rounds, welterweights

April 11 (Friday)

At Del Mar, CA: Mercito Gesta vs. Edgar Riovalle, 8 rounds, lightweights; Elias Espadas vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Manuel Ceballos vs. Payton Boyea, 4 rounds, light heavyweights; Roque Ramos vs. Luis Silva, 4 rounds, featherweights; Prince Smalls vs. Michael Haigood, 4 rounds, junior featherweights; Jorge “Tito” Ruiz vs. Victor Serrano, 4 rounds, featherweights; Anecito Gesta vs. Riccy Hood, 4 rounds, lightweights

zzzzzzzzfinal poster

At Tijuana, B. C. , Mexico: Brenda Flores vs. Katia Gutierrez

Brenda Flores fight

At Las Vegas (ESPN2/ESPN Deportes): Gilberto Ramirez vs. Giovanni Lorenzo, 10 rounds, super middleweights; Jesse Hart vs. Samuel Clarkson, 8 rounds, super middleweights; Egor Mekhontsev vs. Dwayne Williams, 6 rounds, light heavyweights; Gary Salazar vs. Jair Quintero, 4 rounds, featherweights; Danny Valdivia vs. German Valdez, 4 rounds, junior middleweights; Lydell Rhodes vs. Alejandro Rodriguez, 8 rounds, lightweights

At Berlin: Igor Michalkin vs. Mohamed Belkacem, 12 rounds, for vacant European light heavyweight title

April 12, Saturday

At Las Vegas (HBO PPV): Timothy Bradley Jr. vs. Manny Pacquiaorematch, 12 rounds, for Bradley’s WBO welterweight title; Raymundo Beltran vs. Arash Usmanee, 12 rounds, lightweight; Khabib Allakhverdiev vs. Jessie Vargas, 12 rounds, for Allakhverdiev’s WBA junior welterweight titleBryan Vasquez vs. Jose Felix Jr., 12 rounds, for Vasquez’s WBA interim junior lightweight title; Seanie Monaghan vs. Joe McCreedy, 10 rounds, light heavyweights; Esquiva Falcao vs. Publio Pena, 6 rounds, middleweights; Oscar Valdez vs. Adrian Perez, 8 rounds, featherweights; Alexander Gvozdyk vs. Mike Montoya, 6 rounds, light heavyweights

 

At Cancun, Mexico (Fox Deportes): Anabel Ortiz vs. Ivonne Rosas, 10 rounds, female junior flyweights; Arely Valente vs. Maria Salinas, 6 or 8 rounds, flyweights; Daniel Ruiz vs. Mario Sanchez, 10 rounds, junior lightweights; Juan Pablo Sanchez vs. Jesus Cruz, 8 rounds, junior lightweights; Ivan Morales vs. Alfredo Tirado, 10 rounds, junior bantamweights; Silverio Ortiz vs. Ivan Pereyra, 10 rounds, welterweights; Roberto Manzanrez vs. Luis Gonzalez, 8 rounds, lightweights; Cesar Gandara vs. Ricardo Ceja, 10 rounds, flyweights; Bruno Sandoval vs. Oscar Esquivel, 8 rounds, middleweights; Jesus Silvestre vs. Eduardo Martinez, 8 rounds, strawweights; Junior Granados vs. Antonio Rodriguez, 8 rounds, flyweights; Miguel Angel Gonzalez vs. Arturo Zamora, 6 rounds, junior lightweights

 

At Atlantic City, N.J. (gofightlive.tv): Jason Sosa vs. Michael Brooks, 10 rounds, junior lightweights; Thomas LaManna vs. Ahsandi Gibbs, 8 rounds, middleweights; Anthony Burgin vs. Frank Trader, 6 rounds, junior lightweights; Antowyan Aikens vs. Sherman Artis Jr., 6 rounds, super middleweights; David Williams vs. Dan Pasciolla, 4 rounds, heavyweights; Dominic Goode vs. David Gonzalez, 4 rounds, junior welterweights; Kyrone Davis vs. Rafael Machado, 4 rounds, middleweights

 

At Bonn, Germany: Manuel Charr vs. Kevin Johnson, 12 rounds, heavyweights; Enad Licina vs. TBA, 12 rounds, cruiserweights; Hamid Rahimi vs. TBA, 10 rounds, middleweights

 

At Berlin: Kai Kurzawa vs. Agron Dzila, 12 rounds, cruiserweights

 

At London: Frank Buglioni vs. Sergey Khomitsky, 12 rounds, super middleweights; Mitchell Smith vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Bradley Skeete vs. Guiseppe Loriga, 12 rounds, welterweights; Tony Conquest vs. Ovill McKenzie, 12 rounds, for Conquest’s Commonwealth cruiserweight title; Mitchell Smith vs. Peter Cope, 10 rounds, junior lightweights; Chris Eubank Jr. vs. Kerry Hope, 8 rounds, super middleweights; Lewis Pettitt vs. Santos Carvalho, 10 rounds, junior featherweights; Eddie Chambers vs. Ian Lewisam, 8 rounds, heavyweights; Hughie Fury vs. Danny Hughes, 6 rounds, heavyweights

 

At Esbjerg, Denmark: Erik Skoglund vs. Danilo D’Agata, 12 rounds, light heavyweights; Anthony Yigit vs. Kasper Bruun, 10 rounds, junior welterweights; David Price vs. Ondrej Pala, 8 rounds, heavyweights; Andy Lee vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights; Andreas Evensen vs. Kakhaber Avetisian, 8 rounds, junior lightweights; Mateusz Masternak vs. Stjepan Vugdelija, 8 rounds, cruiserweights

 

April 14

 

At Chicago (Fox Sports 1/Fox Deportes): Ronny Rios vs. Andrew Cancio, 10 rounds, junior lightweights; Julian Ramirez vs. Carlos Rodriguez, 8 rounds, featherweights; Jose Arambula vs. David Diaz, 6 rounds, lightweights; Jose Romero vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Jose Felix Quezada vs. Antoine Knight, 4 rounds, lightweights; Jordan Shimmell vs. Damon McCreary, 6 rounds, cruiserweights; Mike Gavronski vs. Kevin Hand, 4 rounds, super middleweights; Justin DeLoach vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Semajay Thomas vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Alex Martin vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

April 17

 

At San Antonio: Steven Hall vs. James Taylor, 6 rounds, welterweights; Angel Martinez vs. James De Herrera, 4 rounds, lightweights; Jesse Anguiano vs. Alwan Mortada, 4 rounds, junior lightweights; Jairo Castaneda vs. TBA, 4 rounds, welterweghts; Mario Barrios vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Girban Ruiz vs. Justin Salinas, 4 rounds, junior middleweights; Kenton Sippio-Cook vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Enrique Alvarez vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Rick Nunez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Marco Antonio Solis vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Christina Ruiz vs. TBA, 6 rounds, female bantamweights

 

At TBA, Italy: Leonard Bundu vs. TBA, 12 rounds, for Bundu’s European welterweight title

 

April 18

 

At Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes): ”Boxcino” middleweight tournament semifinals: Vitalii Kopylenko vs. Willie Monroe Jr., 8 rounds; Brandon Adams vs. Raymond Gatica, 8 rounds; Cornelius Whitlock vs. Greg Jackson, 4 rounds, welterweights; Donovan Dennis vs. TBA, 6 rounds, heavyweights; Simeon Hardy vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Cecil McCalla vs. TBA, 6 rounds, welterweights

 

At Monroeville, Pa. (Showtime): Alexei Collado vs. Rod Salka, 10 rounds, lightweights; Felix Diaz vs. Emmanuel Lartey, 8 rounds, welterweights; Sammy Vasquez vs. Juan Rodriguez Jr., 8 rounds, lightweights

 

At San Antonio (Fox Sports 1/Fox Deportes): Alan Sanchez vs. Jorge Silva, 10 rounds, welterweights; Erroll Spence Jr. vs. TBA, 10 rounds, welterweights; Raul Martinez vs. Sergio Perales, 10 rounds, lightweights; Travell Mazion vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Joseph Rodriguez Jr. vs. Francisco Arellano, junior lightweights; Ryan Karl vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Javier Rodriguez vs. Manuel Rubalcava, 6 rounds, junior featherweights; Enrique Neira Jr. vs. Daniel Henry, 4 rounds, super middleweights

 

At Hammond, Ind.: Donovan George vs. TBA, 10 rounds, super middleweights; Mike Jimenez vs. TBA, 6 rounds, super middlweights; Andrey Fedosov vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

 

At Allentown, Pa.: Frankie DeAlba vs. Israel Suarez, 8 rounds, junior lightweights; Pat Kehoe vs. Shawn Sutton, 4 rounds, welterweights; Luis Acevedo vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Robert Ramos vs. Benjamin Burgos, 4 rounds, lightweights; Miguel Martinez vs. Danny Lugo, 4 rounds, junior middleweights

 

April 19

 

At Washington, D.C. (Showtime): Bernard Hopkins vs. Beibut Shumenov, 12 rounds, IBF/WBA light heavyweight unificationShawn Porter vs. Paulie Malignaggi, 12 rounds, for Porter’s IBF welterweight titlePeter Quillin vs. Lukas Konecny, 12 rounds, for Quillin’s WBO middleweight title; Sadam Ali vs. Jeremy Bryan, 10 rounds, welterweights; Zachary Ochoa vs. Hector Marengo, 4 or 6 rounds, junior welterweights; Marcus Browne vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights; Dominic Wade vs. Marcus Upshaw, 8 rounds, middleweights; D’Mitrius Ballard vs. Quincy Miner, 4 rounds, super middleweights; David Grayton vs. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Chrisshawn Alexander vs. TBA, 4 rounds, lightweights

 

At Orlando, Fla. (UniMas): Orlando Cruz vs. Gamalier Rodriguez, 10 rounds, featherweights; Felix Verdejo vs. Jeremy McLaurin, 6 rounds, lightweights

 

At Manchester, England (AWE): Scott Quigg vs. Nehomar Cermeno, 12 rounds, for Quigg’s WBA “regular” junior featherweight title; Anthony Crolla vs. John Murray, 12 rounds, lightweights; Josh Warrington vs. Rendall Munroe, 12 rounds, for Warrington’s Commonwealth featherweight title; Tyrone Nurse vs. Tyler Goodjohn, 12 rounds, junior welterweights; Grzegorz Proksa vs. Matthew Hall, 6 rounds, middleweights; Luke Campbell vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Steven Foster Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Hosea Burton vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights; Martin J. Ward vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Liam Hanrahan vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Jack Massey vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Sam Hyde vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

 

At TBA, Mexico: Juan Francisco Estrada vs. Richie Mepranum, 12 rounds, for Estrada’s WBA/WBO flyweight title; Hernan “Tyson” Marquez vs. John Mark Apolinario, 10 rounds, flyweights

 

At Los Angeles: Cleotis Pendarvis vs. Vernon Paris, 12 rounds, junior welterweights

 

April 23

 

At Osaka, Japan: Shinsuke Yamanaka vs. Stephane Jamoye, 12 rounds, for Yamanaka’s WBC bantamweight titleKiko Martinez vs. Hozumi Hasegawa, 12 rounds, for Martinez’s IBF junior featherweight title

 

April 24

 

At Rancho Mirage, CA (ESPN2/ESPN Deportes): Josesito Lopez vs. Aron Martinez, 10 rounds, junior welterweights; Thomas Williams Jr. vs. Enrique Ornelas, 10 rounds, light heavyweights; Rafael Lopez vs. Juan Carlos Rojas, 4 or 6 rounds, middleweights; Immanuel Aleem vs. Michael Noriega, 6 rounds, super middleweights; Gervonta Davis vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Moshea Aleem vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Dennis Hasson vs. Arsenio Terrazas, 6 or 8 rounds, cruiserweights; Juan Funez vs. Edgar Flores, 4 rounds, lightweights; Maurice Lee vs. Eduardo Melendez, 4 rounds, welterweights

 

At Huntington, N.Y.: Cletus Seldin vs. Wilfredo Acuna, 8 rounds, junior welterweights; Anthony Karperis vs. Ariel Duran, 8 rounds, junior welterweights; Constantin Bejenaru vs. Aaron Kinch, 6 rounds, heavyweights; Max Tassy vs. Marlon Farr, 4 rounds, light heavyweights; Jason Escalera vs. TBA, 6 rounds, middleweights

 

April 25

 

At Moscow: Denis Lebedev vs. Guillermo Jones, rematch, 12 rounds, for Lebedev’s WBA cruiserweight titleRichar Abril vs. Eduard Troyanovsky, 12 rounds, for Abril’s WBA lightweight title

 

April 26

 

At Carson, CA (Showtime): Keith Thurman vs. Julio Diaz, 12 rounds, for Thurman’s WBA interim welterweight title; Lucas Matthysse vs. John Molina, 12 rounds, junior welterweights; Omar Figueroa vs. Jerry Belmontes, 12 rounds, for Figueroa’s WBC lightweight title; Antonio Orozco vs. Martin Honorio, 10 rounds, junior welterweights

 

At Oberhausen, Germany: Wladimir Klitschko vs. Alex Leapai, 12 rounds, for Klitschko’s WBO/IBF/WBA heavyweight title; Oleksandr Usyk vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights; Joseph Parker vs. Sherman Williams, 10 rounds, heavyweights; Robert Tlatlik vs. Bihes Barakat, 8 rounds, junior welterweights; Roman Baleav vs. Fouad El Massoudi, 6 rounds, welterweights

 

At Sheffield, England: Lucas Browne vs. Eric Martel Bahoeli, 12 rounds, for vacant Commonwealth heavyweight title; Karim Guerfi vs. Zhanat Zhakiyanov. 12 rounds, for Guerfi’s European bantamweight title

 

At Milan, Italy: Andrea Sarritzzu vs. Valery Yanchy, 12 rounds, rematch, for vacant European flyweight title

 

April 28

 

At Bayamon, Puerto Rico (Fox Sports 1/Fox Deportes): Michael Perez vs. Jorge Romero, 10 rounds, junior welterweights; Mc Joe Arroyo vs. Ezequiel Aquino, 12 rounds, IBF junior bantamweight eliminator; Jayson Velez vs. TBA, 10 rounds, featherweights; Prichard Colon vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; John Karl Sosa vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

 

 MAY

May 1

At Hialeah, Fla. (ESPN2/ESPN Deportes): Special Thursday edition of “Friday Night Fights,” Robert Garcia vs. Victor Cayo, 10 rounds, welterweights; Jonathan Gonzalez vs. TBA, 10 rounds, middleweights; Yunieski Gonzalez vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights; James McGirt Jr. vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Inocente Fiz vs. Devon Moncrieffe, 6 rounds, middleweights; Vilier Quinonez vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights

May 2 (Friday)

At Las Vegas (Fox Sports 1/Fox Deportes): Erislandy Lara vs. Ishe Smith, 12 rounds, for Lara’s WBA “regular” junior middleweight title; Mickey Bey Jr. vs. Alan Herrera, 10 rounds, lightweights; Jesus Cuellar vs. Rico Ramos, 12 rounds, for Cuellar’s WBA interim featherweight title

rico ramos fight

May 3

At Las Vegas (Showtime PPV): Floyd Mayweather Jr. vs. Marcos Maidana, 12 rounds, WBC/WBA welterweight unification; Luis Collazo vs. Amir Khan, 12 rounds, welterweights; Adrien Broner vs. Carlos Molina, 10 rounds, junior welterweights; J’Leon Love vs. Marco Antonio Periban, 10 rounds, super middleweights; Anthony Ogogo vs. TBA, 8 rounds, middleweights

At Cebu City, Philippines: Johnreil Casimero vs. Mauricio Fuentes, 12 rounds, for Casimero’s IBF junior flyweight title

At Buenos Aires, Argentina: Cesar Cuenca vs. Albert Mensah, 12 rounds, IBF junior welterweight eliminator

At Culiacan, Mexico: Omar Chavez vs. Daniel Sandoval, 10 rounds, junior middleweights; Ramses Agaton vs. Alejandro Barrera, 10 rounds, welterweights

May 7

At Osaka, Japan: Amnat Ruenroeng vs. Kazuto Ioka, 12 rounds, for Ruenroeng’s IBF flyweight title; Katsunari Takayama vs. Shin Ono, 12 rounds, for Takayama’s IBF strawweight title

May 10

At Galen Center located on Figueroa St. with cross streets of Jefferson Blvd. and McCarthy Way in Los Angeles, CA (ESPN): Bermane Stiverne vs. Chris Arreola, the rematch, 12 rounds for the vacant WBC heavyweight titlezzChris Arreola

Galen CenterAt Pasay City, Philippines: Donnie Nietes vs. Moises Fuentes, rematch, 12 rounds, for Nietes’ WBO junior flyweight title

At Liverpool, England: Martin Gethin vs. Derry Mathews, 12 rounds, lightweights; Billy Joe Saunders vs. Emanuele Blandamura, 12 rounds, for vacant European middleweight title; Chris Eubank Jr. vs. TBA, 8 rounds, super middleweights; Thomas Stalker vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

May 12

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): ”Golden Boy Live”

May 16

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): Delvin Rodriguez vs. Joachim Alcine, 10 rounds, junior middleweights

At Philadelphia: Jerome Rodriguez vs. Niam Nelson, 8 rounds, junior welterweights; Joey Dawejko vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Mark Rideout vs. Joey Dawejko, 8 rounds, heavyweights; Andrew Peurifoy vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Steve Ortiz vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Nathaniel Rivas vs. TBA, 4 rounds, welterweights

May 17

At Inglewood, CA (HBO): Juan Manuel Marquez vs. Mike Alvarado, 12 rounds, WBO welterweight eliminator; Diego Magdaleno vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

At Fresno, CA (UniMas): Jose Ramirez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Andy Ruiz vs. Manuel Quezada, 10 rounds, heavyweights

At Cardiff, Wales: Lee Selby vs. TBA, 12 rounds, featherweights; Nathan Cleverly vs. TBA, 10 or 12 rounds, cruiserweights; Gary Buckland vs. Gavin Rees, rematch, 12 rounds, lightweights; Callum Smith vs. Tobias Webb, 12 rounds, rounds, super middleweights; Chris Jenkins vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Andy Lee vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights

At Rome: Sergey Rabchenko vs. Emanuele Della Rosa, 12 rounds, for Rabchenko’s European junior middleweight title; Michele Di Rocco vs. Alexandre Lepelley, 12 rounds, for Di Rocco’s European junior welterweight title

May 23

At Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes): ”Boxcino” middleweight and lightweight tournament finals

May 24

At Montreal (Showtime): Adonis Stevenson vs. Andrzej Fonfara, 12 rounds, for Stevenson’s WBC light heavyweight title; David Lemieux vs. TBA, 10 rounds, middleweights

At TBA (HBO): Bryant Jennings vs. Mike Perez, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator; Daniel Geale vs. Matthew Macklin, 12 rounds, middleweights

At Tuxtla Gutierrez, Mexico: Jackie Nava vs. Alys Sanchez, 10 rounds, female junior featherweights; David Sanchez vs. Breilor Teran, 12 rounds, for vacant WBA junior bantamweight title

May 26

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): ”Golden Boy Live”

May 30

At Rome: Giovanni De Carolis vs. Dominik Britsch, 12 rounds, super middleweights

At Detroit: Tony Harrison vs. Bronco McKart, 10 rounds, middleweights

May 31

At London (HBO): Carl Froch vs. George Groves, rematch, 12 rounds, for Froch’s IBF/WBA super middleweight title; Anthony Joshua vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

At Macau, China (HBO2): Simpiwe Vetyeka vs. Nonito Donaire, 12 rounds, for Vetyeka’s WBA featherweight titleNicholas Walters vs. Vic Darchinyan, 12 rounds, for Walters’ WBA “regular” featherweight titleEvgeny Gradovich vs. Alexander Miskirtchian, 12 rounds, for Gradovich’s IBF featherweight title; Chris Avalos vs. Yasutaka Ishimoto, 12 rounds, IBF junior featherweight eliminator; Esquiva Falcao vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Las Vegas (HBO Latino): Oscar Escandon vs. Yoandris Salinas, 12 rounds, for vacant WBA interim junior featherweight title

At Krefeld, Germany: Felix Sturm vs. Sam Soliman, rematch, 12 rounds, for Sturm’s IBF middleweight title

At Berlin: Arthur Abraham vs. Nikola Sjekloca, 12 rounds, for Abraham’s WBO super middleweight title

JUNE

June 4

At West Auckland, New Zealand: Super 8 tournament (one-night tournament, each bout 3 rounds, draw TBA): Samuel Peter, Hasim Rahman, Kali Meehan, Michael Sprott, Martin Rogan, TBA, TBA, TBA

June 6

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

At Verona, N.Y. (Showtime): Hugo Centeno Jr. vs. Nick Brinson, 10 rounds, middleweights; Eddie Gomez vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

June 7

At New York (HBO PPV): Sergio Martinez vs. Miguel Cotto, 12 rounds, for Martinez’s lineal/WBC middleweight title

June 9

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): ”Golden Boy Live”

June 14

At TBA (HBO): Ruslan Provodnikov vs. TBA, 12 rounds, for Provodnikov’s WBO junior welterweight title; Demetrius Andrade vs. Brian Rose, 12 rounds, for Andrade’s WBO junior middleweight title

At Atlantic City, N.J. (UniMas): Glen Tapia vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights

June 21

At Wilkes-Barre, Pa. (NBC Sports Net): Anatoliy Dudchenko vs. Nadjib Mohammedi, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator

June 23

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): ”Golden Boy Live”

June 27

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

JULY

July 2

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): Special Wednesday night edition of “Friday Night Fights”

July 11

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

July 12

At Las Vegas (Showtime PPV): Canelo Alvarez vs. TBA, 12 rounds, junior middleweights

July 18

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

July 25

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

July 26

At Manchester, England: Tyson Fury vs. Dereck Chisora, rematch, 12 rounds, WBO heavyweight eliminator/for Chisora’s European title/vacant British title

AUGUST

August 1

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

August 8

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights”

August 15

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): ”Friday Night Fights” season finale

Share This Post

About the Author

Jim Wyatt, a 1970 graduate of St. Joseph’s University in Philadelphia, has written weekly sports in Military newspapers and now writes for WCKMuayThai.com, SportofBoxing.com and Examiner.com as their San Diego Boxing Examiner. He's also an associate editor for la revista, El Ganador. In past years, he was one of the four "Wise Guys" predicting the winning football selections vs the Vegas spreads. Some of the people he enjoyed meeting: Earvin "Magic" Johnson, WWF wrestler Lita, LaDainian Tomlinson, Nate Kaeding and Darren Bennett of the Chargers, Tony Gwynn and Jake Peavy of the Padres, soccer stars Shannon MacMillan and Julie Foudy, Mixed Martial Artists Cris Cyborg, Junior Dos Santos, the Nogueira brothers plus the many great people involved in the fighting sports.