Updated Pro Boxing Schedule

November 13, 2017 No Comments

Photo (above) was taken on August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by a split decision to win the NABF Light Flyweight title. It honors the three legendary boxing figures, (l to r) referee Pat Russell, boxer Tony “Bazooka” Deluca and trainer Juan Bustamante.

The boxing schedule below is updated on a regular basis and uses bold type to denote either a local boxer, a boxer with local ties or a major championship. A show that is scheduled to air on TV is in Green. A local show is in Red. If you see an error or know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us so we can make that correction. 


 

November

November 13

At: Victory MMA on Midway Drive in Point Loma, San Diego, Calif.

November 16

At Cancun, Mexico (ESPN Deportes/same day tape ESPN2):

  • Jose Martinez vs. Jesus Martinez, 10 rounds, junior bantamweights
  • Alexis Rocha vs. Pascual Salgado, 8 rounds, welterweights
  • Vergil Ortiz Jr. vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights
  • Alexis Bastar vs. Rigoberto Nava, 6 rounds, junior featherweights
  • Jesus Trevino vs. Royder Camacho, 6 rounds, junior welterweights
  • Jose Gonzalez vs. Alejandro Gutierrez, 4 rounds, junior lightweights
  • Maricela Cornejo vs. Irais Hernandez, 6 rounds, super middleweights
  • Joaquin Cruz vs. Humberto Morales, 8 rounds, bantamweights
  • Daniel Soto vs. Alan Camacho, 4 rounds, welterweights

November 17

At: Tijuana, B. C., Mexico

Doble Impacto at the Salon Mezzanine, Tijuana, B. C., Mexico

At Flint, Mich. (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Anthony Dirrell vs. Denis Douglin, 10 rounds, super middleweights
  • Jamontay Clark vs. Ivan Golub, rematch, 8 rounds, welterweights

Ryan Karl vs. Kareem Martin, 8 rounds, junior welterweights

At Reno, Nev.:

  • Oscar Vasquez vs. Victory Ruiz, 10 rounds, flyweights
  • Gabriel Flores Jr. vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Ricardo Lucio Galvan vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Diego Elizondo vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Bruno Escalante vs. Alex Rangel, 6 rounds, junior bantamweights
  • Brent Venegas vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

November 18

At: Las Vegas (Bounce TV):

  • Julian “J-Rock” Williams vs. Ishe Smith, 10 rounds, junior middleweights
  • Earl Newman vs. Lionell Thompson, 10 rounds, light heavyweights
  • Tugstsogt Nyambayar vs. Xavier Martinez, 10 rounds, featherweights
  • Darwin Price vs. Kevin Watts, 8 rounds, junior welterweights
  • Terrel Williams vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights
  • Lanell Bellows vs. TBA, 8 rounds, super middleweights
  • Angelo Leo vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights
  • Oluwafemi Oyeleye vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Marlo Moore vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

At Belfast, Northern Ireland:

  • Carl Frampton vs. Horacio Garcia, 10 rounds, featherweights
  • Jerwin Ancajas vs. Jamie Conlan, 12 rounds, for Ancajas’ IBF junior bantamweight title
  • Zolani Tete vs. Siboniso Gonya, 12 rounds, for Tete’s WBO bantamweight title
  • Paddy Barnes vs. TBA, 12 rounds, flyweights
  • Jono Carroll vs. Declan Geraghty, rematch, 10 rounds, junior lightweights
  • David Oliver Joyce vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Lewis Crocker vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Steven Ward vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
  • Alex Dickinson vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
  • Gary Cully vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Resorts World Casino, New York City

  • Bryant Cruz vs. Angel Luna, 8 rounds, junior lightweights
  • Duke Micah vs. Jose Santos Gonzalez, 10 rounds, bantamweights
  • Edgar Berlanga vs. Enrique Gallegos, 6 rounds, middleweights
  • Alicia Napoleon vs. Nikolett Papp, 6 rounds, female junior middleweights
  • Justin Biggs vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Cesar Francis vs. Maxito Sainvil, 6 rounds, welterweights
  • Saleh Almulaiki vs. Rigoberto Miranda, 4 rounds, junior featherweights
  • Natalie Gonzalez vs. Judit Hachbold, 6 rounds, female junior flyweights
  • Poindexter Knight vs. TBA, 4 rounds, welterweights
  • Fredrick Lawson vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Iegor Plevako vs. TBA, 4 or 6 rounds, heavyweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Thomas LaManna vs. Samuel Amoako, 10 rounds, welterweights
  • Raymond Serrano vs. Enver Halili, 8 rounds, welterweights
  • Devin Haney vs. Taiwo Ali Sulaimon, 8 rounds, junior welterweights
  • Adam Lopez vs. Jorge Diaz, 8 rounds, junior featherweights
  • Jeff Lentz vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Yurik Mamedov vs. Vincent Floyd, 6 rounds, junior welterweights
  • Alvin Vermall Jr. vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Tomas Romain vs. Sidell Blocker, rematch, 6 rounds, lightweights
  • Jonathan Arroyo vs. Steve Moore, 4 rounds, welterweights

At Tacoma, Wash.:

  • Mike Gavronski vs. Andrew Hernandez, 10 rounds, super middleweights
  • Andre Keys vs. Sean Gee, 5 rounds, welterweights
  • Fatlum Zhuta vs. Kian Heidari, 5 rounds, super middleweights
  • Niko McFarland vs. Nichoulas Briannes, 4 rounds, junior welterweights
  • Steve Villalobos vs. Eduardo Torres, 4 rounds, junior middleweights

         Adrian Lozano vs. Jorge Linares, 4 rounds, junior welterweights

At Ciudad, Obregon, Mexico:

  • Gilberto “Parrita” Medina vs. Leyman Benavides, 12 rounds, junior flyweights

November 21

At St. Petersburg, Florida (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Devon Alexander vs. Walter Castillo, 10 rounds, welterweights
  • Miguel Cruz vs. David Grayton, 10 rounds, welterweights
  • Gary Antonio Russell vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Gary Antuanne Russell vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

At Bethlehem, Pa.:

  • Frank De Alba vs. Ivan Najera, 10 rounds, junior lightweights
  • Mykal Fox vs. Manuel Reyes, 8 rounds, junior welterweights
  • Victor Vasquez vs. Ricardo Garcia, 8 rounds, lightweights
  • Joseph Adorno vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Juan Sanchez vs. James Early, 4 rounds, featherweights
  • Josephat Ortiz vs. Bryan Perez, 4 rounds, featherweights
  • Jose Elizondo vs. Hector Bayanilla, 4 rounds, junior featherweights
  • Michael Polite-Coffie vs. Ralph Alexander, 4 rounds, heavyweights
  • Harold Lopez vs. Jerrod Miner, 4 rounds, junior flyweights
  • Martino Jules vs. TBA, 4 rounds, featherweights

November 24

At Nakhon Ratchasima, Thailand:

  • Wanheng Menayothin vs. Tatsuya Fukuhara, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

November 25

At New York (HBO):

Sergey Kovalev vs. Vyacheslav Sharbranskyy, 10 rounds, light heavyweights

  • Sullivan Barrera vs. Felix Valera, 10 rounds, light heavyweights
  • Jason Sosa vs. Yuriorkis Gamboa, 10 rounds, junior lightweights
  • Bakharm Murtazaliev vs. Carlos Galvan, 10 rounds, junior middleweights
  • Frank Galarza vs. Jaime Herrera, 8 rounds, junior middleweights
  • LeShawn Rodriguez vs. Alex Sandro Duarte, 6 rounds, middleweights
  • Meiirm Nursultanov vs. Eric Moon, 6 rounds, middleweights
  • Enriko Gogokhia vs. Jose Antonio Abreu, 6 rounds, welterweights
  • Ismael Villarreal vs. Race Sawyer, 4 rounds, junior middleweights

At Oberhausen, Germany:

Alexander Ustinov vs. Manuel Charr, 12 rounds, heavyweights

At Copenhagen, Denmark:

Dmitry Chudinov vs. Lolenga Mock, 10 rounds, super middleweights

At: Carnivor Gardens, Nairobie, Kenya 

Former WBC bantamweight female champion Catherine Phiri of Zambia returns to face Kenya’s WBC super bantamweight champion Fatuma ZarikaAfter losing her belt to Mariana “Barby” Juarez, Phiri  is now ready to move up one division to face Zarika who has a record of 43 bouts, 29 wins, 12 losses and 12 wins by knockout with 2 draws. Phiri won the WBC’s belt by defeating Alicia Ashley in 2016. This match will be broadcast live on www.FiTETV.com and www.tvtibi.com

At Uncasville, Conn.:

  • Constantin Bejenaru vs. Thabiso Mchunu, 10 rounds, cruiserweights
  • Wendy Toussaint vs. Saadiq Muhammad, 6 rounds, junior middleweights
  • Anthony Laureano vs. Johnny Hernandez, 6 rounds, junior welterweights
  • Shayna Foppiano vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Kali Reis vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Carlos Marrero vs. Sequan Felton, 4 rounds, junior lightweights

At Arena Nova

November 27

At Moscow, Russia

  • Sergey Kuzmin vs. Amir Mansour, 12 rounds, heavyweghts
  • Eduard Troyanovsky vs. Carlos Manuel Portillo, 12 rounds, junior welterweights

At: Tijuana, B. C., Mexico

November 30

At Oxon Hill, Maryland (ESPN2/ESPN Deportes):

  • Lamont Roach Jr. vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights
  • Jose Lopez vs. Miguel A. Gonzalez, 10 rounds, junior lightweights
  • Alex Rincon vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights
  • Manuel Avila vs. Isao Carranza, 8 rounds, featherweights
  • Kevin Rivers Jr. vs. Ramiro Robles, 6 rounds, featherweights

DECEMBER

December 1st, Friday

At: Providence, Rhode Island

At Philadelphia:

  • Tyrone Brunson vs. Manny Woods, 10 rounds, junior middleweights
  • Brandon Robinson vs. Christopher, 8 rounds, super middleweights
  • Omar Douglas vs. TBA, 8 rounds, lightweights
  • Kyrone Davis vs. TBA, 8 rounds, middleweights
  • Joe Hanks vs. Ronald Baca, 8 rounds, heavyweights
  • Marcus Bates vs. TBA, 6 rounds, bantamweights
  • Romuel Cruz vs. TBA, 4 rounds, bantamweights
  • Rasheed Johnson vs. Kashon Hutchinson, 4 rounds, welterweights
  • Shamsuddeen Justice vs. Latorie Woodberry, 4 rounds, junior welterweights
  • Christopher Burgos vs. Gerardo Tiburcio, 4 rounds, lightweights

December 2

At Mexicali, B. C., Mexico

At New York (HBO):

Miguel Cotto vs. Sadam Ali 12 rounds for Cotto’s WBO junior middleweight title; Rey Vargas vs. Oscar Negrete, 12 rounds, Vargas’ WBC junior featherweight title

  • Jason Quigley vs. TBA, 8 rounds, middleweights
  • Eddie Gomez vs. TBA, 8 rounds, middleweights
  • Aaron McKenna vs. TBA, 4 rounds, welterweights

         Zachary Ochoa vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

At Potsdam, Germany:

  • Tyron Zeuge vs. Isaac Ekpo, rematch, 12 rounds, for Zeuge’s WBA “regular” super middleweight title

At Park City, Kansas:

         Nico Hernandez vs. TBA, 6 rounds, flyweights

At Leicester, England:

  • Anthony Yigit vs. Joe Hughes, 12 rounds, for Yigit’s European junior welterweight title
  • Luke Watkins vs. Mike Stafford, 12 rounds, for Watkins’ Commonwealth cruiserweight title
  • Craig Morris vs. Ryan Martin, 10 rounds, welterweights

December 8

At Austin, Texas (beIN Sports):

  • Aston Palcite vs. Jose Alfredo Rodriquez, 10 rounds, junior bantamweights
  • Ali Akhemdov vs. Roberto Silva Jr., 10 rounds, light heavyweights
  • David Alfaro vs. Iskander Kharsan, 6 rounds, junior featherweights
  • Brian Vera vs. Jas Phipps, 6 rounds, light heavyweights
  • Reshard Hicks vs. Jonathan Steele, 6 rounds, junior middleweights
  • Manny Mondragon vs. Antonio Castillo, 4 rounds, featherweights
  • Giovanni Loya vs. Stetson Horne, 4 rounds, light heavyweights

          Kenton Sippio-Cook vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior middleweights

At Nashville

  • Edwin Reyes vs. Santos Vasquez, 8 rounds, junior flyweights
  • Sena Agbeko vs. Juan Carlos Rojas, 6 rounds, super middleweights
  • Mike Wilson vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Roy King vs. Marcus Brooks, 6 rounds, light heavyweights
  • Maidel Sando vs. Darius Shorter, 4 rounds, light heavyweights

At Hialeah, Fla. (Fox Sports 1/Fox Deportes):

  • Jean Pascal vs. Ahmed Elbiali, 10 rounds, light heavyweights
  • Chad Dawson vs. Edwin Rodriguez, 10 rounds, light heavyweights
  • Austin Dulay vs. Raynell Williams, 8 rounds, lightweights

December 9

At New York (ESPN/ESPN Deportes):

  • Vasyl Lomachenko vs. Guillermo Rigondeaux, 12 rounds, for Lomachenko’s WBO junior lightweight title
  • Christopher Diaz vs. Casey Ramos, 10 rounds, junior lightweights
  • Shakur Stevenson vs. Oscar Mendoza, 6 rounds, featherweights
  • Michael Conlan vs. Luis Fernando Molina, 6 rounds, featherweights
  • Bryant Jennings vs. Donnie Haynesworth, 8 rounds, heavyweights
  • Fazliddin Gaibnazarov vs. Steven Ortiz, 6 or 8 rounds, junior welterweights
  • Mikaela Mayer vs. Nydia Feliciano, 4 rounds, female lightweights

         Jose Gonzalez vs. Adan Gonzalez, 6 rounds, junior featherweights

At Las Veags (HBO):

  • Orlando Salido vs. Miguel “Mickey” Roman, 10 rounds, junior lightweights
  • Tevin Farmer vs. Kenichi Ogawa, 12 rounds, for vacant IBF junior lightweight title
  • Francisco Vargas vs. Stephen Smith, 10 or 12 rounds, junior lightweights

Jaime Munguia vs. Steven Martinez, 10 rounds, junior middleweights

At London:

  • James DeGale vs. TBA, 12 rounds, for DeGale’s IBF super middleweight title
  • Lee Selby vs. TBA, 12 rounds, for Selby’s IBF featherweight title
  • Anthony Yarde vs. TBA, 12 rounds, light hevyweights
  • Daniel Dubois vs. TBA, 10 rounds, heavyweight

At Kemerovo, Russia:

  • Richard Commey vs. Roman Andreev, 12 rounds, IBF lightweight eliminator
  • Magomed Madiev vs. TBA, 12 rounds, middleweights
  • Fedor Chudinov vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

December 13

At Brisbane, Australia (ESPN/ESPN Deportes):

  • Jeff Horn vs. Gary Corcoran, 12 rounds, for Horn’s WBO welterweight title

December 14

At Indio, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”

December 16

At Laval, Quebec (HBO):

Billy Joe Saunders vs. David Lemieux, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title

At Atlantic City, N.J.:

  • Anthony Young vs. TBA, 10 rounds, welterweights
  • Chazz Witherspoon vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Alicia Ashley vs. Kristie Simmons, 8 rounds, female junior featherweights
  • Gabriel Pham vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Prince Badi Ajamu vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Terrance Cauthen vs. TBA, junior welterweights
  • Vidal Rivera vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Mike Hilton vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights
  • Shadd Gamhour vs. TBA, 4 rounds, middleweight
  • Ikram Kerwat vs. TBA, 4 rounds, lightweights

At Weissenfels, Germany:

  • Karo Murat vs. Dominic Boesel, rematch, 12 rounds, for Murat’s European light heavyweight title

At Mississauga, Ontario:

  • Brandon Cook vs. TBA, 10 rounds, junior middleweights
  • Josh O’Reilly vs. TBA, 10 rounds, lightweights

At Boulogne-Billancourt, France:

  • Tony Yoka vs. TBA, 6 rounds, heavyweights

At Buenos Aires, Argentina:

  • Alberto Melian vs. Diego Ricardo Santillan, 8 rounds, junior featherweights

December 17

At London:

  • Tony Bellew vs. David Haye, rematch, 12 rounds, heavyweights;
  • Rocky Fielding vs. Erik Skoglund, 12 rounds, super middleweights
  • Joe Joyce vs. Tom Little, 10 rounds, heavyweights

December 22

At Monte Carlo:

Zakaria Attou vs. Orlando Fiordigiglio, 12 rounds, for vacant European junior middleweight title

JANUARY – 2018

January 6

At Tijuana, B. C., Mexico

January 20

At New York (Showtime):

  • Errol Spence Jr. vs. Lamont Peterson, 12 rounds, for Spence’s IBF welterweight title

February

At 

Share This PostTags: , , , , Pro Boxing, Updated Schedule

Leave a Reply


*

Mario Ramirez and Dewayne Beamon headline Friday’s boxing show in Tijuana

Cornermen’s last bell, a tribute to Ferdie Pacheco and Rafael Garcia

Once again, ex-NFL kicker, sportscaster, writer, stand-up comic, ring announcer, et cetera, etc. Benny Ricardo has written a great article....

Friends and acquaintances who remind us of someone famous

100 plus attend Raphael Ramirez’s pre-fight workout

On Monday afternoon, at the Victory MMA Gym on Midway Drive in Point Loma, close to 100 people, to...

MMA & Muay Thai Fights schedule

MMA and Muay Thai schedules are updated on a regular basis with an emphasis given to events involving local...

Updated Pro Boxing Schedule

Photo (above) was taken on August 17, 1989, in San Diego, on the night Tony Deluca defeated Willy Salazar by...