Updated schedule of latest Pro Boxing Shows

This boxing schedule is updated on a regular basis. Use of bold type denotes either a local boxer, a boxer with local ties or a major championship. If you see an error, know of a local boxer or boxing event that’s been overlooked, please advise us so we can add that information. A local boxing show is in Red; a show to air on TV is marked in Green.


 

MAY

Date: May 25

At Tijuana, B. C., Mexico, venue: El Rancho Grande, Velazquez Boxing Series

May 26

At Chicago (UniMas):

  • Michael Conlan vs. Alfredo Chanez, 6 rounds, featherweights
  • Alex Saucedo vs. Wilberth Lopez, 6 rounds, junior welterweights
  • Mike Alvarado vs. Mathew Strode, 10 rounds, welterweights
  • Joseph Adorno vs. Gino de la Paz, 4 rounds, junior lightweights
  • Qu Peng vs. Robbie Mendez, 6 rounds, cruiserweights
  • Egidijus Kavaliauskas vs. Daniel Echeverria, 8 rounds, welterweights
  • Kevin Ventura vs. Israel Rojas, 6 rounds, lightweights
  • Ramiro Carillo vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Genaro Mendez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At Boca Raton, FL:

  • Kanat Islam vs. Norberto Gonzalez, 12 rounds, junior middleweights
  • Zhankosh Turarov vs. Gustavo Garibay, 8 rounds, welterweights
  • Dagoberto Aguero vs. Gustavo Molina, 8 rounds, junior featherweights
  • Zhilei Zhang vs. Curtis Harper, 8 rounds, heavyweights
  • Wellington Romero vs. Wilfrido Buelvas, 8 rounds, junior welterweights
  • Mike Bolagun vs. Ytalo Perea, 6 rounds, heavyweights
  • Justin Wright vs. Christopher Salerno, 4 rounds, bantamweights

At Monterrey, Mexico:

  • Jose Argumedo vs. Gabriel Mendoza, 12 rounds, for Argumedo’s IBF strawweight title

At Cardiff, Wales:

  • Andrew Selby vs. Cristofer Rosales, 12 rounds, flyweights
  • Craig Kennedy vs. Matty Askin, 12 rounds, for vacant British cruiserweight title
  • Chantelle Cameron vs. Karina Kopinska, 4 rounds, female lightweights

Date: May 27

At Sheffield, England (Showtime):

Kell Brook vs. Errol Spence Jr., 12 rounds, for Brook’s IBF welterweight title

George Groves vs. Fedor Chudinov, 12 rounds, for vacant WBA super middleweight title

Dave Allen vs. Lenroy Thomas, 12 rounds, for vacant Commonwealth heavyweight title

  • Jamie Cox vs. Lewis Taylor, 12 rounds, super middleweights
  • Lawrence Okolie vs. Russell Henshaw, 4 rounds, cruiserweights
  • Joe Cordina vs. TBA, 4 rounds, lightweights
  • Anthony Fowler vs. TBA, 6 rounds, middleweights
  • Andy Townend vs. Jon Kays, 12 rounds, for vacant Commonwealth junior lightweight title
  • Atif Shafiq vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights
  • Kyle Yousaf vs. TBA, 4 rounds, junior bantamweights
  • Nadim Saddiq vs. TBA, 4 or 6 rounds, middleweights

At Ciudad Obregon, Mexico (beIN Sports Espanol):

  • Orlando Salido vs. Amphon Suriyo, 10 rounds, junior lightweights
  • Kenia Enriquez of Tijuana, B. C., Mexico vs. Maria Salinas, 10 rounds, female junior flyweights
  • Gilberto Medina vs. Jose Rivas, 10 rounds, junior flyweights
  • Elvis Torres vs. Juan Antonio Rodriguez, 8 rounds, junior lightweights
  • Sulem Urbina vs. TBA, 4 rounds, flyweights

At Dublin, Ireland:

  • Eric Donovan vs. TBA, 8 rounds, featherweights
  • Mike Perez vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

At Panama City, Panama:

  • Anselmo Moreno vs. Julio Ceja, 12 rounds, WBC junior featherweight eliminator
  • Saul “Baby” Juarez vs. Leroy Estrada, 12 rounds, WBC strawweight eliminator

At Tijuana, B. C., Mexico

JUNE

June 1

At Costa Mesa, Calif.:

  • Michael Farenas vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Sergio Quiroz vs. Jose Fabian Naranjo, 4 rounds, bantamweights
  • Nathan Weston vs. Arian Sharifi, 4 rounds, middleweights
  • De’von Abraham vs. Brennan Benton, 4 rounds, junior lightweights
  • Donte Stubbs vs. Leonardo Ruiz, 4 rounds, junior middleweights

June 2

At Los Angeles (Estrella TV):

  • Azat Hovhannisyan vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights
  • Alexis Roch vs. Cesar Valenzuela, 8 rounds, welterweights
  • Tenochtitlan Nava vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights
  • Niko Vades vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Jousce Gonzalez vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

At Philadelphia:

  • Hank Lundy vs. Daniel Evangelista, 8 rounds, lightweights
  • Isaiah Wise vs. Mark Daniels Jr., 6 rounds, junior middleweights
  • Alvin Varmall Jr. vs. Juan Reyna, 6 rounds, cruiserweights
  • Seifullah Wise vs. Marklin Bailey, 4 rounds, lightweights
  • Ismael Altman vs. Tyree Crowder, 4 rounds, junior middleweights
  • Scott Kelleher vs. Dion Richardson, 4 rounds, junior welterweight
  • Anthony Watson vs. Marcel Rivers, 4 rounds, welterweights
  • Crystian Peguero vs. Saquan Felton, 4 rounds, featherweights
  • Omar Kabary Salem vs. Heriberto Palanco, 4 rounds, middleweights
  • Sultan Zamir Uulu vs. Nahir Albright, 4 rounds, junior welterweights

At Brentwood, England:

  • Bradley Skeete vs. Shayne Singleton, 12 rounds, for Skeete’s British welterweight title
  • Lee Markham vs. Joe Mullender, 10 rounds, middleweights

At Paris:

  • Tony Yoka vs. Tony Clark, 6 rounds, heavyweights
  • Souleymane Cissokho vs. Flavien Bogongo, 6 rounds, junior middleweights
  • Mathieu Bauderlique vs. Bernard Donfack, 8 rounds, light heavyweights
  • Ahmed El Mousaoui vs. Roman Seliverstov, 8 rounds, welterweights
  • Nordine Oubaali vs. Alejandro Hernandez, 12 rounds, bantamweights
  • Money Powell IV vs. Sandor Jozsa, 4 rounds, junior middleweights
  • Michel Tavares vs. Richard Hegyi, 6 rounds, middleweights

Date: Saturday, June 3

At the Sparta Boxing Arena, El Centro, Calif.

At Montreal (Showtime):

  • Adonis Stevenson vs. Andrzej Fonfara, rematch, 12 rounds for Stevenson’s WBC light heavyweight title
  • Eleider Alvarez vs. Jean Pascal, 12 rounds, light heavyweights

At Hollywood, Fla.:

  • Fres Oquendo vs. Shannon Briggs, 12 rounds, for vacant WBA “regular” heavyweight title

At TBA, Thailand:

  • Wanhen Menayothin vs. Omar Kimweri, 12 rounds, for Menayothin’s WBC strawweight title

At Rostov-on-Don, Russia:

  • Olanrewaju Durodola vs. Dmitry Kudryashov, rematch, 12 rounds, WBC cruiserweight eliminator

At Fort Washington, Md.:

  • Mykal Fox vs. Daniel Sostre, 8 rounds, junior welterweights
  • Luther Smith vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights
  • Greg Outlaw Jr. vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Marcus Bates vs. Roberto Pucheta, 6 rounds, junior featherweights
  • Justin Hurd vs. Jonathan Garcia, 4 rounds, junior middleweights
  • Tyrek Irby vs. Brandon Sanudo, 4 rounds, junior welterweights
  • Malik Loften vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Lamont McLaughlin vs. Jessie Singletary, 4 rounds, super middleweights
  • Jordan Peters vs. Bryan Perez Nevarez, 4 rounds, junior featherweights

At Mashantucket, Conn.

“Broadway Boxing”

At Tacoma, Wash.:

  • Mike Gavronski vs. Quinton Rankin, 10 rounds, light heavyweights
  • Tommy Turner vs. Issac Tadeo, 5 rounds, light heavyweights
  • Andres Reyes vs. Will Hughes, 5 rounds, welterweigths
  • Richard Vansiclen vs. Justin Milani, 4 rounds, light heavyweights
  • Andre Keys vs. Ricardo Maldonado, 4 rounds, junior welterweights
  • Niko McFarland vs. Shae Green, 4 rounds, junior welterweights

June 4, Sunday

At Roeselare, Belgium:

Yves Ngabu vs. Mirko Larghetti, 12 rounds, for vacant European cruiserweight title

June 9

At Verona, N.Y. (Showtime):

  • Joel Diaz Jr. vs. Regis Prograis, 10 rounds, junior welterweights
  • Steve Rolls vs. Demond Nicholson, 8 rounds, middleweights
  • Jon Fernandez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights

At Bergen, Norway:

  • Cecilia Braekhus vs. Erica Anabella Farias, 10 rounds, welterweights, for Braekhus’ women’s WBC/WBA/IBF/WBO welterweight title

June 10

At Kempton Park, South Africa:

  • Thabiso Mchunu vs. Johnny Muller, 12 rounds, cruiserweights
  • Simphiwe Khonco vs. Lito Dante, 12 rounds, strawweights

At Atlantic City, N.J.:

  • Thomas LaManna vs. TBA, 8 rounds, welterweights
  • Anthony Young vs. Juan Rodriguez, 8 rounds, welterweights
  • Jaron Ennis vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Gabriel Pham vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Donald Smith vs. Sidell Blocker, 4 rounds, junior lightweights
  • Rocco Salimbene vs. Marcus Lugo, 4 rounds, lightweights
  • Chris Thomas vs. Dawond Pickney, 4 rounds, junior middleweights
  • Elijah Vines vs. Henry Tyrone Page, 4 rounds, junior middleweights

At Worcester, Mass.:

  • Irvin Gonzalez vs. Raul Lopez, 8 rounds, junior lightweights
  • Sonya Lamonokis vs. TBA, 8 rounds, female heavyweights
  • Vinnie Carita vs. TBA, 8 rounds, cruiserweights
  • Andy Gonzalez vs. Kevin Womack Jr., 4 rounds, welterweights
  • Adrian Sosa vs. Johnny Frazier, 4 rounds, junior welterweights
  • Josh Crespo vs. Gabriel Braxton, 4 rounds, featherweights
  • Ranse Andino vs. Gilvan Santos, 4 rounds, featherweights
  • Derrick Whitley vs. Shakha Moore, 4 rounds, junior middleweights
  • Bobby Harris III vs. Nathan Schulte, 4 rounds, super middleweights
  • Wilfredo Pagan vs. Anthony Everett, 4 rounds, junior welterweights
  • Bryan Daniels vs. Christopher Boykins, 4 rounds, heavyweights
  • Richie Rivera vs. Michael Shipp, 4 rounds, cruiserweights

At Belfast, Northern Ireland:

Lee Haskins vs. Ryan Burnett, 12 rounds, for Haskins’ IBF bantamweight title

  • Ian Tims vs. Luke Watkins, 10 rounds, light heavyweights
  • Fergal McCrory vs. TBA, 6 or 8 rounds, junior lightweights
  • James Tennyson vs. TBA, 10 or 12 rounds, junior lightweights
  • Matthew Wilton vs. Sean Creagh, 6 or 8 rounds, junior middleweights
  • Paul Hyland Jr. vs. TBA, 8 or 10 rounds, lightweights
  • Tyrone McCullagh vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Paddy Gallagher vs. TBA, 8 or 10 rounds, welterweights
  • Sean McGee vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • Padraig McCrory vs. TBA, 4 rounds, super middleweights

At Sloan, Iowa (CBS Sports Net):

Maurice Hooker vs. Abdiel Ramirez, 10 rounds, junior welterweights

Daniel Franco vs. Jose Haro, 10 rounds, featherweights

At Barcelona, Spain presented by Gallego Prada: two Spaniards with the same goal. Isaac Real vs. Sergio Garcia, 12 rounds, junior middleweights

June 15

At Huntington, NY:

  • Cletus Seldin vs. Mike Arnaoutis, 10 rounds, welterweights
  • Tyron James vs. TBA, 6 rounds, welterweights
  • Terrell Bostic vs. Alexander Picot, 6 rounds, junior welterweights
  • Vincenzo D’Angelo vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Abner Guadalupe vs. Dan Cion, 4 rounds, middleweights

June 16

At Detroit, Michigan:

Claressa Shields vs. Mery Rancier, 8 rounds, female super middleweights

Demetrius Banks vs. Alexey Zubov, 10 rounds, cruiserweights

June 17

At TBA (ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”

At Las Vegas (HBO PPV):

The Andre Ward vs. Sergey Kovalev rematch, 12 rounds, for Ward’s WBO/IBF/WBA light heavyweight titles and

also, Guillermo Rigondeaux vs. Moises Flores, 12 rounds, for Rigondeaux’s WBA junior featherweight title; 

Luis Arias vs. Arif Magomedov, 10 rounds, middleweights;

  • Vaughn Alexander vs. Fabiano Pena, 8 rounds, middleweights
  • Junior Younan vs. Zoltan Sera, 6 rounds, super middleweights
  • Tramaine Williams vs. Christopher Martin from San Diego, 8 rounds, featherweights
  • John Bauza vs. Tyrome Jones, 4 rounds, junior welterweights
  • Jonathan Steele vs. Enriko Gogokhia, 6 rounds, welterweights
  • Bakhram Murtazaliev vs. TBA, 6 rounds, middleweights

At Park City, Kansas (CBS Sports Net):

Nico Hernandez vs. Jose Rodriquez, 6 rounds, flyweights

  • Marc Pagcaliwangan vs. Angel Monrreal, 8 rounds, featherweights
  • Noel Esquada vs. Limberth Ponce, 6 rounds, junior middleweights

Eric Vargas vs. Humberto Tellez, 4 rounds, featherweights

At Wetzlar, Germany:

  • Tyron Zeuge vs. Paul Smith, 12 rounds, for Zeuge’s WBA “regular” super middleweight title

At Belfast:

  • Paddy Barnes vs. TBA, 12 rounds, flyweights
  • Craig Evans vs. Stephen Ormond, 12 rounds, lightweights

Jamie Conlan vs. TBA, 12 rounds, junior bantamweights

At Paris:

Karim Guerfi vs. Stephane Jamoye, 12 rounds, for Guerfi’s European bantamweight title

At Saint-Vincent, Italy:

  • Emanuele Blandamura vs. Alessandro Goddi, 12 rounds, for Blandamura’s European middleweight title
  • Carlos Takam vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

June 23

 

At Rosemont, Ill. (CBS Sports Net):

  • Mike Lee vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights
  • Donovan George vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights

Mike Jimenez vs. Aaron Pryor Jr., rematch, 10 rounds, super middleweights

At Orlando, Fla. (UniMas):

  • Christopher Diaz vs. Carlos Ruiz, 8 rounds, featherweights

June 24

At Louisville, Ky. (CBS Sports Net):

“Real Deal Championship Boxing”

Gdansk, Poland:

  • Tomasz Adamek vs. Solomon Haumono, TBA, 12 rounds, heavyweights
  • Krzysztof Glowacki, 10 rounds, cruiserweights
  • Mateusz Masternak vs. Ismayl Sillah, 10 rounds, cruiserweights

At TBA:

Agit Kabayel vs. TBA, 12 rounds, for Kabayel’s European heavyweight title;Robert Stieglitz vs. Dominic Boesel, 12 rounds, for Stieglitz’s European light heavyweight title

June 27

At Las Vegas (PBC on Fox Sports 1/Fox Deportes):

Premier Boxing Champions

June 30

At TBA (ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”

At Toledo, Ohio:

Robert Easter Jr. vs. Denis Shafikov, 12 rounds, for Easter’s IBF lightweight title

JULY

July 1

At Brisbane, Australia:

Manny Pacquiao vs. Jeff Horn, 12 rounds, for Pacquiao’s WBO welterweight title

July 7

At TBA (ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”

At TBA (Telemundo):

“Boxeo Telemundo”

July 8

At London:

  • Billy Joe Saunders vs. Avtandil Khurtsidze, 12 rounds, for Saunders’ WBO middleweight title

At Cebu City, Philippines:

  • Mark Magsayo vs. TBA, 10 or 12 rounds, featherweights
  • Jeo Santisima vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

July 14

At TBA (Telemundo):

“Boxeo Telemundo”

At Los Angeles (Estrella TV):

“LA Fight Club”

July 15

At Inglewood, Calif. (HBO):

Miguel Berchelt vs. Takashi Miura, 12 rounds, for Berchelt’s WBC junior lightweight title

Jezreel Corrales vs. Robinson Castellanos, 12 rounds, for Corrales’ WBA junior lightweight title

Joe Smith Jr. vs. Sullivan Barrera, 10 rounds, light heavyweights

At Chandler, Ariz. (Facebook Live):

  • John Vera Jr. vs. Daniel Rosario, 10 rounds, junior middleweights
  • Rico Ramos vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

At Barcelona, Spain:

  • Guillaume Frenois vs. Juli Giner, 12 rounds, for Frenois’ European junior lightweight title

July 21

At TBA (Telemundo):

“Boxeo Telemundo”

July 22

At Toowoomba, Australia:

  • Rivan Cesaire vs. Jamie Hilt, 10 rounds, welterweights

July 28

At TBA (Telemundo):

“Boxeo Telemundo”

AUGUST

August 4

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”

At Fresno, Calif.:

Jose Ramirez vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights

August 18

At TBA (ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”


SEPTEMBER

September 9

At Ekaterinburg, Russia:

Shane Mosley vs. Magomed Kurbanov, 12 rounds, junior middleweights

September 15

At TBA (ESPN Deportes):

“Golden Boy Boxing on ESPN”

September 16

At TBA (HBO PPV):

Gennady Golovkin (left) vs. Canelo Alvarez (right), 12 rounds, for Golovkin’s WBA/IBF/WBC middleweight title.

Share This Post

About the Author

Jim Wyatt, a 1970 graduate of St. Joseph’s University in Philadelphia, has written weekly sports features for several Military newspapers, WCKMuayThai.com, SportofBoxing.com and Examiner.com as their San Diego Boxing Examiner. He was one of the four "Wise Guys" who predicted winning football selections versus the Vegas spreads. Some of the people he enjoyed meeting: Earvin "Magic" Johnson, WWF Wrestler Lita, LaDainian Tomlinson, Nate Kaeding and Darren Bennett of the Chargers, Tony Gwynn and Jake Peavy of the Padres, soccer stars Shannon MacMillan and Julie Foudy, Mixed Martial Artists Cris Cyborg, Junior Dos Santos, the Nogueira brothers plus the many great people involved in boxing and Muaythai.